Atrakcje turystyczne Łeby i okolic:

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych polskich parków narodowych, o obszarze ponad 18 247 ha. Na terenie Parku znajduje się unikalny w całej Europie obszar ruchomych wydm (tzw. „Białe Góry”), piękne jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Duże oraz Dołgie Małe oraz unikatowe w Polsce obszary leśne, jak np. brzezina bagienna czy bór bażyn owy. Na terenie Parku zaobserwować można wiele rzadkich, chronionych przedstawicieli świata flory i fauny- np. orła bielika!

Wyrzutnia rakiet w Łebie

Jest to sekretny niemiecki poligon z 1940 r., znajdujący się w połowie drogi do wydm. Niegdysiejszy poligon doświadczalny, na którym robiono testy rakiet i przeprowadzano próby bomb, które zrzucane były później zazwyczaj na jezioro Łebsko. Obecnie mieści się tam muzeum, gdzie obejrzeć można wystawę fotograficzną, stare dokumenty oraz wiele planów poligonu. Większość eksponatów muzeum znajduje się na zewnątrz – m.in.: szkła pancerne, lej startowy dla rakiet, wojskowy motocykl oraz elementy broni, a także resztki wyrzutni rakiet typu meteo.

Jezioro Sarbsko

Jest to jezioro przybrzeżne, położone na Wybrzeżu Słowińskim, ulokowane we wschodniej części otuliny Słowińskiego Parku Narodowego, zaraz przy Nowęcinie. Max. długość jeziora- 6, 6 km, max. szerokość- 1,2 km.
Ok. 0,4 km od płn-wsch brzegu Sarbska znajduje się położona na mierzei wydma – Góra Piaszczysta.
Jezioro Sarbsko to idealne miejsce dla wędkarzy.

Wystawa Motyli w Łebie

Wystawa przedstawiająca najpiękniejsze, najcenniejsze i najciekawsze motyle oraz owady z całego świata. W skład wystawy wchodzi 3500 motyli i innych owadów, przedstawionych w 102 gablotach entomologicznych. Najmłodsi zwiedzający mogą wziąć udział w interaktywnym teście o motylach. Wystawa znajduje się w centrum miasta, przy Skwerze Rybaka.

Stadnina Koni w Nowęcinie

Stadnina koni znajduje się w Nowęcinie, nad Jeziorem Sarbsko, ok. 1 km od centrum Łeby. Stadnina posiada 50 koni różnych ras. Dobre miejsce na zarówno do nauki jeździectwa, jak i profesjonalnego szlifowania umiejętności jeździeckich i sportowych (np. skoki). Na terenie stadniny znajduje się także kryta ujeżdżalnia.

Łeba Park

Łeba park to jeden z największych parków dinozaurów w Polsce. Park wielkości 20 ha pełen trójwymiarowych prehistorycznych gadów w ich naturalnej wielkości, atrakcji oraz długich, ciekawych tras. Doskonała przygoda edukacyjna dla całych rodzin.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Skansen stworzony w 1963 roku, odwiedzany przez ponad 100 tys. osób rocznie. Teren Muzeum liczy 5 ha i przedstawia kulturę rdzennej grupy etnicznej Pomorza, Słowińców. Na terenie Skansenu obejrzeć można wystawy stałe, prezentujące dziedzictwo kulturowe Słowińców, oraz liczne wystawy czasowe. Obejrzeć można również wnętrza domostw oraz zapoznać się z ówczesnym życiem Słowińców. Muzeum w czasie sezonu organizuje wiele imprez folklorystycznych.

Sea PARK – Fokarium w Sarbsku

Sea PARK to położony 8 km od Łeby pierwszy park przedstawiający historię i kulturę Pomorza i przybliżający tematykę mórz i oceanów.  To niepowtarzalne miejsce, gdzie można zobaczyć pływające w basenach różne rodzaje prawdziwych fok.

Latarnia Morska Stilo

latarnia morska położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo), niedaleko Sasina w powiecie wejherowskim. Powstawała w latach 1904-1906, wg koncepcji niemieckiego architekta Waltera Kortego. Latarnia zbudowana jest na szesnastokątnym fundamencie.
Latarnia znajduje na szczycie wydmy, odległej około 1 km od morza. Udostępniona do zwiedzania turystom.

Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia morska (pochodząca z 1875 r.) usytuowana na północ od Czołpina, na wysokiej wydmie znajdującej się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Góra Rowokół w Smołdzinie

Góra Rowokół jest to położone na Wybrzeżu Słowińskim (w pobliżu Smołdzina) wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 m n. p. m. Uznawana niegdyś przez Kaszubów za święte miejsce, w średniowieczu zaś było to miejsce kultu maryjnego. Był to również znany żeglarski punkt nawigacyjny, odnotowywany na najstarszych bałtyckich mapach morskich. Z górą związane są liczne mity i legendy.

„Kraina w Kratę”

– wyjątkowo piękny obszar Pomorza Środkowego, położony w pasie nadmorskim pomiędzy Darłowem i Łebą.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Swołowo – wieś położona ok. 14 km od Słupska (w pobliżu drogi do Darłowa), usytuowana w tzw. „ Krainie w Kratę” , jest Europejską Wsią Dziedzictwa Kulturowego.
Znajduje się tam ok. 70 zachowanych zabytkowych budynków oraz niezmieniony średniowiecza układ przestrzenny, czyli tak zwana owalnica. Najbardziej znane imprezy organizowane przez Muzeum to, m.in.: Gęsina na św. Marcina, Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę, Pomorskie Święto Ziół, plener kowalski czy warsztaty zielarskie.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wchodzi w skład kompleksu zabytków, na który składają się: Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, Brama Młyńska, Dworek. W wielu z tych budynków znajdują się ciekawe dla odwiedzających miejsca, takie jak: muzeum, herbaciarnia z salą wystawową, restauracja, galeria etc.

Wystawy stałe Muzeum prezentują historię Pomorza oraz dzieje panującej w tym regionie dynastii Gryfitów . W skład prezentacji wchodzą cenne, niezwykłe eksponaty oraz dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej. Dodatkowo, Muzeum pochwalić się może największą w Polsce kolekcją dzieł Witkacego- Stanisława Ignacego Witkiewicza.